Před pár dny jsem tu zahájil přehled 30 vín, která mne v minulém roce zaujala nejvíce, utkvěla mi v paměti více než jiná, překvapila, potěšila. Pokud jste ho, a především jeho úvod, ještě nečetli, tak doporučuji začít tam. Jedu postupně průběžně celý rok, takže dnešní část je trochu výrazněji zastoupena ryzlinky, ale to snad nikomu vadit nebude :-) Po první části jsem dostal pár dotazů v duchu „kolik za to utratíš“, „co játra“ či „nebylo byl lepší dávat ke vzorkům body“. Takže koníček je to nákladný, ale to každý druhý, když se do toho člověk opře! Játra nevím a možná by si to po letech zase zasloužilo nechat prověřit. A na téma bodování, a proč (krom soutěží kde musím) to nedělám, jsem se tu rozepisoval mnohokrát. Ale možná vás nakonec odkážu na zápisek Jak boduji vína, z něj bude taky ledasco zřejmé ;-) A teď už hurá na druhou desítku top lahví loňského roku…
pátek 10. ledna 2025
pondělí 6. ledna 2025
Top vína roku 2024 – část 1.
Přelom roku je tradičně časem všemožných bilancování a žebříčků, tak jsem si řekl, že bych také pro jednou s něčím přišel. Jmenovat vše skvělé co jsem ochutnal nejde a smysl by nejspíš dával žebříček vín, která jsem loni pil nejčastěji… na ten třeba ještě vzepřu síly. Teď to ale bude 30 vín, která mne v minulém roce zaujala nejvíce, utkvěla mi v paměti více než jiná, překvapila, potěšila. Prostě různé důvody, proč se v přehledu nacházejí, žádné jen seřazení excelové tabulky podle bodů. Chutnal/pil jsem i něco světovou kritikou ověnčené plnou stovkou, ale v mém výběru to koukám není :-) A stejně tak vína nejsou seřazena podle „kvality“, nakolik si uvědomuji, že vydat články 30-21, 20-11 a 10-2 a následně ten o víně nejlepším by přineslo větší čtenost. Takhle to ale prostě nemám nastavené a řešit nechci. Rok 2024 každopádně nebyl z nejsnazších, napsal jsem tu určitě nejméně článků co pamatuji, o některých těch vínech a vinařstvích jsem se zatím třeba vůbec nezmiňoval. O spoustě zajímavých návštěv a degustací tu bohužel nepadlo ani slovo. U něčeho snad ještě napravím, u dalších alespoň krátká zmínka teď. Tak pojďme na prvních deset kousků…
Vystavil Jan Čeřovský Bez komentářů
Štítky: Bordeaux, Burgundsko, degustace, Francie, Champagne, Itálie, Morava, oblíbené a vybrané, recenze, sherry, Španělsko, USA, víno
čtvrtek 26. prosince 2024
PF 2025 z Jižního svahu
Opakuju se, vím, ale… byl to jednoduchý rok, to nemohu říct :-) Koukám do bublinek tvořících tvary ve sklence a věštím, že rok nadcházející přinese neméně pozoruhodných zážitků a zkušeností. Co vykoukáte vy netuším, ale každopádně vám přeji vše nejlepší, hodně zdraví a spoustu dobrých vín sdílených s těmi, kteří to ocení. A snad příští rok zas trochu víc a pokud možno zajímavých článků zde na webu, letos to bylo fakt složitý, i osobních setkání na degustacích a vinných festivalech.
Vystavil Jan Čeřovský Jeden komentář
pátek 20. prosince 2024
Výborné bublinky od Parigot & Richard
Jedním z vinařství, které jsem měl letos možnost navštívit, byl podnik jménem Parigot & Richard (web, dováží Domaine R&B) sídlící v Savigny-lès-Beaune. Jsme tedy v jádru Burgundska, ale u vinařství trochu specifického, dělají totiž čistě bubliny. Primárně tedy Crémant d’Bourgogne, klasickou šampaňskou metodou druhotného kvašení v lahvi, a v jeho rámci určitě patří mezi to nejlepší v oblasti. Ročně vyšvihnou nějakých 150-200 tisíc lahví, produkce docela lítá a teď bylo pár výpadků, u některých vín to způsobilo zkrácení zrání aby bylo vůbec co prodávat. Obvykle jsou to ročníkovky, i když tak třeba neoznačeny. Připravují si vlastní tirážní i expediční likér (z vlastního vína a třtinového cukru), vína jsou bez čiření a filtrace ale samozřejmě po zrání s odstřelenými kaly. Dozáž je u nich obecně nízká, obvykle někde v zóně 2-4/gl, byť se vyskytnou i vína co mají trošku víc.
Vystavil Jan Čeřovský Bez komentářů
Štítky: bublinky, Burgundsko, degustace, recenze, vinařství a vinice, víno
pátek 13. prosince 2024
Třikrát Bierzo a odrůda Mencía
Nedávno mi zase dorazila zásilka Španělska, na svátky je třeba sherry a Corpinnat a tak, a některými kousky už se teď prokousávám. A je to zatím především odrůda Mencía. Padla třeba láhev Vinos Valtuille Pago de Valdoneje Mencía „La Tellería“ 2022 (DO Bierzo), o co jde jsem se tu už detailně rozepisoval u ročníku 2019. Furt mne moc baví hrubá „terroirová“ viněta, má to vyloženě kouzlo. Tmavší rubínová barva. Výraznější, kamenitější aromatika, tmavší až lesní plody, ostružiny, kouřová / uzená a herbální linka. Suché, středně plné až plnější, drsnější svíravější s docela výrazným tříslem, šťavnaté, fajn struktura, tmavší ovocnost, docela dlouhé. Takové trochu neotesané, selsky působící, ani delší rozdýchaní hrany úplně neohladilo a uvidíme jak zrání, ale má to kouzlo a vlastně se pije dobře a je v tom něco zajímavého. Tuplem za nějakých 10€ :-)
Vystavil Jan Čeřovský Bez komentářů
Štítky: bio(dynamika), recenze, Španělsko, víno
úterý 10. prosince 2024
Letem Evropou: Riesling, Chardonnay a Garnacha
Nějak nestíhám psát tolik co bych si přál, hlavně reporty z degustací. Snad se to trochu zlepší. Dneska alespoň odhrnu poznámky k pár lahvím otevřeným v poslední době doma. Z biodynamického Weingut am Stein (web, vozí Der Weinschmecker) ve Würzburgu, psal jsem tu o jejich sylvánech a v září se alespoň proběhl ve vinicích a okolo jejich vinařství, to byl Riesling STETTEN trocken „Late Release“ 2022. Zatříděno jako VDP.Ortswein a původ hroznů v Stettener Stein na muschelkalku. Právě tahle vinice je jejich „domovskou“ a mají v ní nejvíce výsadeb, nakolik sídlo mají ve Würzburger Stein s výhledem na město. Tenhle ryzlink je čistá nerezovka, na trh šel až letos v létě a na jemných kalech si poležel o rok déle. Burgundská láhev, efektní šroubový uzávěr. Citronová žlutá, trochu matnější barva. Již lehce nazrávající ale stále dost čerstvá aromatika, fajn mix zralých malvic, lehké herbálnosti, kouřovosti a minerální linka. V chuti působí plněji než bych od pouhých 11.5 % alkoholu čekal, má to pěknou stavbu a slušnou délka, jde především do malvic s trochou peciček a opět s kouřovou linkou. Kyseliny hodně, ale je tam i podobně zbytkového cukru (+/- 8 oboje) a celek vlastně docela kulatější a uhlazenější. Trocken je to pro mne na hranici, za mne už pocitově najíždí do polosucha. Ale pije se to moc dobře a myslím bude mít úspěch :-)
Vystavil Jan Čeřovský Bez komentářů
Štítky: bio(dynamika), recenze, víno
úterý 3. prosince 2024
Chladím přírodně a tři plnější červená
Pravidelní čtenáři Jižního svahu si možná ještě pamatují lednovou peripetii s mou, do té doby naprosto spolehlivou, vinnou chladničkou Liebherr. Která se ale rozloučila velmi spektakulárně a rozstříkala olej na lahve. Po delším výběru jsem si udělal radost a pořídil pěknou a ne zrovna levnou novou od firmy Haier, s nízkou spotřebou a plnými dveřmi a krásně tichou. A samozřejmě doufal, že i tentokrát vydrží alespoň nějakých těch 15+ let bez problémů. No nestalo se, odešla zhruba před měsícem, prostě z ničeho nic přestala chladit. Reklamace proběhla rychle, servisní technik dorazil nedlouho po nahlášení a ledničku opravil. Jen aby se po dvou týdnech stejný problém vrátil. Ve čtvrtek proběhne druhé kolo opravy, ale že bych teda měl ve výrobek nějakou velkou důvěru, to se říct nedá. Ve všech případech jsem měl štěstí, že venku zrovna byla kosa a mohl jsem udržovat v pracovně nízkou teplotu a lahvím to nijak neublížilo. Ale stát se to v létě v největších vedrech, asi mně jebne. Vyskladnit ledničku a zas těch 200+ lahví naskladnit, opět s malou inventurou (resp. alespoň umístit lahve do stejné police, aby odpovídalo záznamům), taky nějakou tu hodinu zabere. A že by se mi do toho teď znovu chtělo, to se říct nedá. Co naděláte.
Vystavil Jan Čeřovský 4 komentářů
Štítky: bio(dynamika), Francie, Itálie, Jen tak..., Morava, víno
středa 27. listopadu 2024
Naturálně mešní, bedýnkové, salónní, letecké, nealkoholické a exportní novinky
Než se zase vrhnu na hodnocení lahví, a že se mi teď poznámek dost nakupilo a ledasco se chci podělit, tak pár novinek ze světa vína :-) Kupříkladu už se ví, co bude použito 8. prosince coby mešní víno pro slavnostní ceremoniál znovuotevření katedrály Notre Dame v Paříži. Pařížský arcibiskup zvolil víno od Régise a Anne-Reine Anouilových z údolí Loiry, z Domaine de La Bénisson-Dieu. Tedy víno plně naturální, nesířené, nefiltrované, meziročníkovou směs 2022 a 2023 odrůd Chardonnay, Grenache Blanc a Clairette Blanche. Volba je to celkem zajímavá už proto, že jedněmi z naprosto zásadních sponzorů renovace katedrály jsou miliardáři Bernard Arnault a François Pinault, pravidelně si poměřující pindíky kdo zaplatí víc za to či ono vinařství v Burgundsku či jinde, a majitelé mnoha ikonických francouzských domén. Inu žádný Latour ani Yquem, bude to jinak. Régise a Anne-Reine mají „nefér výhodu“ že jsou to oddaní a aktivní katolíci, Régis byl dříve šéfredaktorem informační agentury, kterou provozovala katolická misionářská organizace v Paříži, a Anne-Reine zas zastávala pozici v diecézi v Nanterre. Katolická církev pro mešní vína vyžaduje „zkvašené hrozny s ničím navíc“, nakolik se běžně užívají nasládlé přesířené nesmysly, a vinař tak správně argumentoval, že jeho víno je ideálu blíže. Navíc už dříve bylo jeho červené servírováno papeži Františkovi při návštěvě Marseille a večeři s tamním arcibiskupem Jeanem-Marcem Avelinem. Ať tak či onak mne volba potěšila a zároveň jsem si nemohl nevzpomenout na perfektní vinnou epizodu Black Books týkající se právě vína pro papeže, doporučoval jsem ji zde opakovaně. Pokud neznáte, tak si nalejte něco dobrého a užijte si dvacet minut špičkové britské zábavy :-)
Vystavil Jan Čeřovský Bez komentářů
pondělí 25. listopadu 2024
Vinařství po 35 letech: Jak chutná budoucnost?
Jak asi víte, sem tam napíšu něco i mimo tenhle blog, dokonce i do tisku se mé vinné zápisky sem tam dostanou :-) Nedávno jsem takto kývl na možnost napsat k 17. listopadu větší „zúčtování“ s porevolučním vývojem vinařství v našich končinách do Orientace Lidových novin, přílohy nyní vycházející coby součást sobotní Mladé fronty Dnes. Téma se mi líbilo a tuplem díky docela velkému rozsahu, žádný sloupek ale pořádné čtení to mohlo být. Text jsem spáchal, ale úplně jsme se v jeho první polovině s redaktorem nesešli – dumání nad hektary vinic v bio režimu a podílu integrované produkce či téma hledání apelací a rozvoje VOC očividně nebylo to, co pro své čtenáře hledali. Článek jsem tedy výrazně překopal a nakonec tuto sobotu opravdu vyšel, rovnou jako úvodní text přílohy (a v placené sekci na webu tady, včetně tradičně podnětné komentářové sekce) a s dramatickým titulkem. Slušný rozsah mi samozřejmě nezabránil to stejně napsat ještě o třetinu delší, takže muselo dojít ke krácení. Za své vzala třeba většina závěru, obzvláště výzvy do budoucna. Dovolím se zde tedy původní zakončení článku v celém nekráceném znění :-)
Vystavil Jan Čeřovský 6 komentářů
Štítky: Jen tak..., víno, zamyšlení o světě vína
pátek 22. listopadu 2024
¾ Frankovka 2022 a další od Michala Kacetla
Opět se budu trochu opakovat, ale některá vína prostě kupuji pravidelně v jejich nových ročnících a moc se na ně těším. A zároveň se obávám zklamání, že prostě nebudou taková jak je mám rád a proč jsem si je oblíbil. Nebo že se mi změnil vkus a to samé už mi nesedne :-) Jedním z těchto obvyklých vín v mém sklepě je Frankovka z Vinařství Tři čtvrtě (web). Naposledy jsem tu psal o degustaci, teď mi konečně doma skončila zásoba poslední dostupné verze vína v podobně Frankovka 2022. Tak jsem nalil, tradičně do burgundské sklenice která mi k tomu sedí vždycky nejvíc, a… zas to tam bylo! Barva rubínová, lehce fialový tón. Čerstvé a svěží ve vůni, zralé červené peckoviny trošku do tmavších a celek obecně trochu vyzrálejší než průměr, příjemná kořenitá linka do vánoční směsi a lékořice. Krásně čisté, milé, lákající k napití. Suché, čisté, středně plné, s bezva kyselinou, lehce svíravé s fajn jemnozrnnou tříslovinou, dobrá stavba, výborně pitelné a zábavné teď ale s potenciálem zrát, docela seriózní a delší. O něco plnější, ale aniž by ztrácelo nic z pitelnosti. Fakt krásné víno.
Vystavil Jan Čeřovský Bez komentářů
Štítky: bio(dynamika), Morava, recenze, víno